Proficiency ( Hazırlık Atlama ) Kursu :

PROFICIENCY HAKKINDA

Proficiency, İngilizcede “yetkinlik” demektir. Ülkemizde proficiency kelimesi özellikle İngilizce eğitim veren üniversitelerin İngilizce yeterlilik sınavlarını atlamak için hazırlık sınavı olarak kullanılır. Yani Proficiency sınavı denildiğinde üniversitelerin İngilizce yeterlilik, hazırlık atlama ya da İngilizce muafiyet sınavları aklımıza gelir. Ülkemizde İngilizce eğitim yapan devlet ve vakıf üniversitelerinin Proficieny sınavları vardır. Mesela Boğaziçi Üniversitesinde BUEPT yani Boğaziçi University English Proficiency Test, Koç Universitesinde KUEPE yani Koç University English Proficiency Exam yapılır. Benzer şekilde İTÜ, Yeditepe, Bahçeşehir, Bilkent, ODTÜ gibi üniversitelerin İngilizce yeterlilik ya da yetkinlik sınavı olarak nitelendirebileceğimiz Proficiency sınavları bulunur.

 

EĞİTİM SİSTEMİMİZ

American Street Yabancı Dil Kursunda; Proficiency Hazırlık Sınavlarına öğrencilerimizi özel ders olarak hazırlamaktadır. Genel olarak üç bölümden oluşur. Bu bölümler Reading, Listening ve Writing’dir. Yani okuma, dinleme ve yazma. Bazı üniversitelerde bunlara ek olarak Speaking yani İngilizce konuşma sınavları da yapılır.

Proficiency sınavları genelde 3-4 saat sürer.

Reading bölümünde 2-4 tane 2-3 sayfalık akademik okuma metni verilerek bu metinlerle ilgili detaylı sorular sorulur.

Listening bölümünde 2-3 tane 5-10 dakikalık İngilizce ders dinletilerek bu dinletilen konuşmalarla ilgili sorular sorulur.

Writing bölümünde genel olarak 2 tane 250-300 kelimelik ESSAY yani İngilizce kompozisyon yazılması istenir.

Speaking bölümünde ise genellikle 5-10 dakikalık bir süre içinde öğrenciye birkaç genel birkaç tane de spesifik bir konu ile ilgili soru sorulur. Mesela ilk başta hobilerinden bahsetmesi istenebilir daha sonra da tek başına mı yoksa grupla mı çalışmayı sevdiği ve bunun sebepleri sorulabilir.

Uzman öğretmenlerimizle şimdiden tanışmak; ayrıntılı bilgi, kayıt ve danışmanlık almak için American Street Şişli ve Mecidiyeköy Dil Kursu ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

KİMLER BU SINAVA GİREBİLİR

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin bölümlerinde okumaya başlamadan önce Proficiency sınavına girip yeterli puan almaları gerekir. Proficiency kursuna katılacak adayların orta seviye ya da orta seviyeye yakın olmaları gerekir.

Ayrıca bu sınava dönem başında yapılan sınavda başarısız olup bir sene boyunca hazırlık okuduktan sonra yine final sınavında başarısız olan öğrenciler katılır. Proficiency sınavı için özel bir başvuru yapılmaz. Üniversiteler her öğretim yılı başında yeni gelen öğrencilerinin İngilizce seviyelerini ölçmek için bu sınavı uygularlar.

AVANTAJLAR

Hazırlık programlarımız maksimum 2 ay sürmektedir.

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından düzenlenen, yeterlilik (muafiyet/proficiency ) sınavını geçerek, hazırlık okumadan, doğrudan kendi bölümlerinde başlamalarını sağlamak, hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin ise ola ki üniversite tarafından yapılan sınavda başarısız olmuşlar ise onların hazırlık sınıfını atlayarak kendi bölümlerinden başlamalarını sağlarlar.

American Street Yabancı Dil Kursunda PROFICIENCY başarı oranımız %90’dır. Sınavda istediğiniz skoru almanıza yardımcı olacağız.

American Street Yabancı Dil Kursunda, Proficiency Sınavına hazırlık ile Eğitimlerini öğrenmek veya ilerletmek isteyenler, İstanbul Şişli ilçesinde Çağlayan, Esentepe, Feriköy, Çifte Cevizler, Ayazağa, Cumhuriyet, Gülbağ, Metro City, Nişantaşı, Gülbahar, Elmadağ, Fulya, Halide Edip Adıvar, Okmeydanı, Ondokuz Mayıs,Halil Rıfat Paşa, Gayrettepe, Halaskargazi, Maçka, Maslak, Harbiye, Mecidiyeköy, İzzet Paşa, Kurtuluş, Kuştepe, Mecidiyeköy Marmara Sitesi, Pangaltı, Paşa, Seyrantepe,Mecidiyeköy Profilo Merkez, Mesa Maslak Evleri, Topağacı, Yayla, Zincirlikuyu, Meşrutiyet, Osmanbey ve Teşvikiye’de bu imkandan faydalanabilirler. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bizimle iletişim kurabilirler.

Uzman öğretmenlerimizle şimdiden tanışmak; ayrıntılı bilgi, kayıt ve danışmanlık almak için Şişli ve Mecidiyeköy Dil Kursu ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.